Dlaczego warto studiować we Francji?

Czy marzy Ci się życie w kraju gastronomii, sztuki, a także w piątej gospodarczej potędze świata? Francja przyjmuje, co roku rekordowe ilości studentów zza granicy w progi swych licznych szkół wyższych. Ze względu na jej ogromnie długą tradycję akademicką, której początek datuje się aż na rok 1257, Francja posiada obecnie ponad 3500 uczelni wyższych oferujących:

 • bogatą ofertę kierunków;
 • wysokie standardy nauczania;
 • możliwość odbycia praktyk zawodowych w ramach studiów.

 

Tym samym, francuskie uczelnie figurują w rankingach najlepszych uczelni świata (aż trzy z nich w pierwszej setce). Ponadto, niskie koszty edukacji jak i liczne programy stypendialne i dofinansowania wyróżniają Francję na tle pozostałych krajów europejskich. Studiując we Francji odkryjesz francuski “l’art de vivre” mieszkając w pięknych miastach uniwersyteckich jak magiczny Paryż, Nicea na Lazurowym Wybrzeżu, podalpejski Lyon czy też Bordeaux nad Atlantykiem. Co więcej, znajomość języka francuskiego nie jest wymogiem na wszystkich uczelniach, a lista kierunków w języku angielskim regularnie się wydłuża.

Francuski system szkolnictwa wyższego charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem pod względem rodzajów szkół wyższych, lecz długość studiów i tytuły ich ukończenia odpowiadają w większości przypadków polskiemu systemowi. Wyróżniamy na przykład: trzyletnie studia licencjackie, dwuletnie studia magisterskie oraz pięcioletnie studia prawnicze.

Uczelnie wyższe we Francji są dostępne dla uczniów z całego świata i dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:

                          Uczelnie publiczne

                                   Uczelnie prywatne

Pośród uczelni publicznych wyróżniamy: uniwersytety ogólnokształcące, uniwersytety medyczne i “les grandes écoles”.

 

Uniwersytety ogólnokształcące mają bogatą ofertę kierunków takich jak między innymi: prawo, medycyna, zarządzanie, ekonomia, nauki humanistyczne czy też języki obce.

 

Natomiast “les grandes écoles” to wszelkie specjalistyczne uczelnie wyższe takie jak: szkoły inżynierii, szkoły nauk ścisłych, akademie sztuk pięknych i designu, szkoły architektury czy też prestiżowe instytuty nauk politycznych “Sciences Po”. Przyjęcie do grandes écoles zależy od wyniku ucznia na specjalnych egzaminach wstępnych.

 

Poza licznymi uczelniami publicznymi, francuski system edukacji wyższej liczy aż 210 różnych uczelni prywatnych. Najbardziej popularnymi i renomowanymi prywatnymi uczelniami są Szkoły Handlu, Zarządzania, Inżynierii, Mody, Marketingu, Designu czy też Uniwersytety Katolickie.

Kierunki proponowane przez prywatne szkoły wyższe są zbliżone do tych proponowanych przez ich publicznych rywali, lecz to, co je wyróżnia to mniejsza ilość studentów oraz idące z nią w parze spersonalizowane podejście do każdego studenta. Ze względu na ich prestiż w skali światowej, we Francji aż 18% studentów studiuje na prywatnych uczelniach.

·         Uniwersytet Paryż Sciences et Lettres (PSL)

·         École Polytechnique w Lyonie

·         Uniwersytet Paryż-Sorbona

·         CentraleSupélec w Paryżu

·         École Normale Supérieure w Lyonie

·         École des Ponts ParisTech

·         Instytut Nauk Politycznych w Paryżu (Sciences Po Paris)

·         Uniwersytet Paryski (Université de Paris)

·         Uniwersytet Paryż 1 Panteon-Sorbona (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne)

·         École Normale Supérieure Paris-Saclay

 

·         EDHEC Business School w Paryżu

·         L’École de Gestion et de Commerce Normandie (EGC Normandie) w Saint-Lô

·         L’École d’ingénieurs généralistes (EIGSI) w La Rochelle

·         L’École d’ingénieurs de Purpan w Tuluzie

·         L’École de psychologues praticiens (EPP) w Paryżu i Lyonie

·         L’Institut Supérieur de Gestion (ISG) w Paryżu

·         3iL Ingénieurs w Limoges

·         school Paris w Paryżu

·         L’ École de biologie industrielle (EBI) w Paryżu

·         KEDGE Business School w Paryżu, Marsylii i Tulonie

·         Burgundy Business School w Dijon

 

WYMAGANIA

Aby móc studiować we Francji trzeba przejść przez proces rekrutacyjny oraz napisać maturę, która liczy się w przypadku aplikacji.

Uczelnie publiczne

Procedura aplikacji na studia we Francji jest identyczna dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej i odbywa się na platformie „Parcoursup”, która jest scentralizowanym systemem rekrutacji.

 

Uczelnie prywatne

Zapisy na prywatne francuskie uczelnie odbywają głównie bezpośrednio na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Najlepsze pośród tych uczelni przeprowadzają egzamin wstępny.

Jedynie rekrutacja do niektórych szkół handlowych odbywa się poprzez platformę „Parcoursup”.

KOSZTY

 • Uczelnie publiczne

  Uniwersytety ogólnokształcące:

  • Studia licencjackie – 170 € rocznie*
  • Studia magisterskie – 243 € rocznie*
  • Studia doktoranckie – 380 € rocznie*

   

  Wyższe szkoły “Les Grandes Écoles”

  • Rok studiów inżynierskich – 601 € *
  • Rok studiów licencjackich architektury – 373 € rocznie*
  • Rok studiów magisterskich architektury – 512 € rocznie
  • Rok studiów na ASP – 775 € / 475 € dla stypendystów CROUS
  • Rok studiów w Instytutach Nauk Politycznych – od 0 do 13 000 € w zależności od sytuacji finansowej ucznia i od wybranej uczelni

  *Studenci posiadający stypendium socjalne CROUS są zwolnieni z obowiązku pokrywania opłat wpisowych.

  Uwaga: Podane ceny są cenami kierunków w języku francuskim, wybór studiów w języku angielskim może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

   

  Uczelnie prywatne

  Koszty czesnego na prywatnej francuskiej uczelni są okolicach 2 do 18 tysięcy euro rocznie, w zależność od wybranej szkoły, kierunku i roku studiów.

STYPENDIA I POMOCE FINANSOWE

  1. Stypendium socjalne CROUS:

  Stypendium CROUS zależy od wysokości rocznych zarobków rodziców studenta. Wynosi ono około 80 do 500 euro miesięcznie przez cały rok akademicki. Pozwala ono na zwolnienie z płacenia wszelkich opłat wpisowych na uczelniach publicznych, jak i na liczne zniżki i przywileje.

  1. Stypendia na wyjazd na zagraniczne praktyki:

  Liczne kierunki studiów na francuskich uczelniach oferują wyjazdy na zagraniczne praktyki. W związku z tym, dużo instytucji państwowych, europejskich jak i konkretne uniwersytety zapewniają stypendia od 150€ do 1200€ na wyjazd za granicę.

  1. Dofinansowania rządowe:

  Francuski rząd oferuje również pomoce finansowe osobom o niskich przychodach. Podczas studiów we Francji, studenci z Polski mogą korzystać z dofinansowań takich jak:

  • dodatek do czynszu “APL”
  • dodatek do prądu “chèque énergie” (rok po pierwszym obowiązkowym rozliczeniu podatkowym we Francji)

TERMINY

Rejestracja w systemie Parcoursup rozpoczyna się zwykle od połowy stycznia i trwa do końca marca. Rozmowy oraz interviews z kandydatami odbywają się natomiast w okresie od maja do lipca

OFERTA

Podejmując z nami współpracę otrzymujesz:

 • Kompleksowa pomoc w wyborze uniwersytetów na podstawie: ofert akademickich oraz pozaakademickich, lokalizacji, całkowitych kosztów, planu i trybu zajęć, a także osobistych preferencji i aspiracji.
 • Przedstawienie wymogów i procedur aplikacyjnych w wybranych uniwersytetach oraz stworzenie indywidualnego harmonogramu aplikanta.
 • Utworzenie najodpowiedniejszego dla profilu kandydata rankingu zarówno uczelni jak i kierunków, który posłuży za kolejność preferencji przy końcowej aplikacji.
 • Pomoc w zapisaniu ucznia na koncie kandydata w systemie rekrutacyjnym Parcoursup oraz w wypełnieniu formularza aplikacyjnego dla uczelni publicznych, a także pomoc w kandydaturze w indywidualnych systemach poszczególnych uniwersytetów prywatnych, obejmującą przekład z języka francuskiego i rozwiązanie trudności wynikających z różnic administracyjnych we Francji.
 • Ewaluacja pod względem merytorycznym i językowym listów motywacyjnych i tworzenia portfolio na uczelnie wyższe, obejmujące indywidualne szkolenie teoretyczne oraz sesje korekcyjne.
 • Pomoc w zapisie na wybrane egzaminy wstępne (concours grandes ecoles + ecoles prives types ecoles de commerce ).
 • Sprawdzenie formularza aplikacyjnego w celu uniknięcia błędów wykluczających kandydaturę.
 • Przeprowadzenie przez końcowy proces aplikacji po otrzymaniu wyników rekrutacji obejmujące przygotowanie wymaganych dokumentów oraz kontrolę terminów, pomoc w bezpośrednim kontakcie z uczelnią aż do potwierdzenia miejsca na kursie.
 • Stały kontakt telefoniczny.
 • Kontrola całości aplikacji.
 • Możliwość rozszerzenia pakietu o dodatkowe usługi
Close Menu