Dlaczego warto studiować w Holandii? (Niderlandy)

Chcesz studiować za granicą, ale nie wiesz, na jaki kraj się zdecydować? Niderlandy są wspaniałą opcją, ponieważ oferują szeroki wybór kierunków w języku angielskim na bardzo wysokim poziomie!

Niderlandy są wspaniałym krajem pełnym pól tulipanów, kanałów i ścieżek rowerowych. Pośród miast studenckich, znajdą się te ciche i kameralne oraz te większe, tętniące życiem. Wśród wielu zalet tego kraju jest międzynarodowe oraz wielokulturowe środowisko, pozwalające na rozwinięcie swojej wiedzy. Ponieważ Niderlandy leżą w centrum Europy, tym samym inne kraje leżą na wyciągnięcie ręki. Kolejnym plusem jest możliwość posługiwania się językiem angielskim w codziennym życiu, jednocześnie spędzając czas z Holendrami, poznając ich język, kulturę, zwyczaje…

Studiując w Niderlandach możesz mieszkać między innymi w Amsterdamie, stolicy Niderlandów, w którym znajdują się dwa uniwersytety plasujących się w czołówce rankingów światowych (top 100). Jeśli uwielbiasz wodę i otwarte przestrzenie, możesz wybrać na przykład uniwersytet w Hadze lub w Leiden. Jeśli twoim zamiłowaniem jest historia, uniwersytet w Maastricht może być idealnym wyborem! Jeśli zdecydujesz się na Niderlandy, nasz zespół pomoże Ci w wyborze z szerokiej oferty interesujących kierunków studiów oraz destynacji, zapraszamy!

System szkolnictwa wyższego w Niderlandach

System szkolnictwa w Niderlandach jest zbliżony do Polskiego systemu. Zazwyczaj studia licencjackie trwają od 3-4 lat, a studia magisterskie 1-2 lat. Medycyna w Niderlandach jest oferowana w systemie trzy lata licencjatu, trzy lata studiów magisterskich oraz rok specjalizacji, jednakże w języku angielskim oferowane są tylko trzy letnie studia licencjackie z medycyny. Są one oferowane tylko na jednej uczelni w Maastricht, oba z ograniczoną ilością miejsc. Niderlandy oferują bardzo szeroki zakres kierunków w języku angielskim w innych dziedzinach, takich jak biznes, sztuka, biologia oraz wiele innych. Decydując się na studia licencjackie można wybrać uniwersytet, który w strukturze jest porównywalny do Polskich uniwersytetów, lub Hogeschool, które oferują bardziej specjalistyczne kierunki, zazwyczaj trwające cztery lata (jest to tzw. Uczelnia zawodowa, która oferuje studia I, II stopnia oraz jednolite magisterskie ale są to studia nieuniwersyteckie, zamiast terminu ,,Uniwersytet’’ stosuje się ,,Szkoła Wyższa’’) . W Niderlandach można również aplikować na prywatne uczelnie, głównie związane ze studiowaniem biznesu.

Do najlepszych uniwersytetów w Niderlandach należą:

Do najlepszych „Hogeschool” w Niderlandach należą:

·         University of Amsterdam

·         University of Groningen

·         Utrecht University

·         Leiden University

·         Erasmus University Rotterdam

·         Delft University of Technology

·         Maastricht University

·         Wageningen University

·         HAN University of Applied Sciences

·         Hogeschool Rotterdam

·         Saxion

·         Hanzehogeschool Groningen

·         Hogeschool van Amsterdam

·         De Haagse Hogeschool

·         Hogeschool Utrecht


Wymagania

Aplikacja na studia w Niderlandach odbywa się na platformie Studielink oraz na stronach danego uniwersytetu. Proces aplikacyjny odbywa się w języku angielskim (lub Niderlandzkim, jeśli kierunek jest w tym języku).

Dokumenty, które należy dostarczyć mogą różnić się pomiędzy kierunkami oraz uczelniami ale wszystkie aplikacje obejmują zazwyczaj:
• Dokument tożsamości
• Świadectwo dojrzałości
• Wykaz ocen z liceum (z uwzględnieniem ilości godzin przeznaczonych na dany kierunek)
• List motywacyjny
• Egzamin znajomości języka angielskiego (IELTS, TOEFL, lub inne)
• Referencje, lub inne specjalistyczne dokumenty w zależności od kierunku

Uniwersytety w Niderlandach przykładają bardzo dużą wagę do listu motywacyjnego, oraz uzasadnienia zainteresowaniem danym kierunkiem. Lista ocen, czy egzamin maturalny również mają znaczenie podczas aplikacji.

Koszty

Studia w Niderlandach dla obywateli Unii Europejskiej kosztują ok. 2200 euro/rok (uczelnie publiczne). Dodatkowo, pierwszy rok studiów licencjackich kosztuje połowę ceny – ok. 1100 euro. Studia na uczelniach prywatnych kosztują około 20.000 euro/rok.

Studenci z Unii Europejskiej mogą również aplikować o pożyczkę studencką „studiefinanciering” wynoszącą maksymalnie 1016 euro/miesiąc (do aplikacji należy spełniać określone wymagania).

 

Terminy

Dla obywateli Unii Europejskiej większość kierunków wymaga zarejestrowanie swojej kandydatury na dany kierunek do 1 maja.

Kierunki z ograniczoną ilością miejsc lub na wybranych uniwersytetach mogą się znaczeni różnić i być wyznaczone na styczeń lub kwiecień!

Oferta

Podejmując z nami współpracę otrzymujesz:

 • Kompleksowa pomoc w wyborze uniwersytetów publicznych na 4 kierunki/uczelnie (w przypadków kierunków „numerus fixus” mamy ograniczoną ilość miejsc – max 2) na podstawie: ofert akademickich oraz pozaakademickich, lokalizacji, całkowitych kosztów, planu i trybu zajęć, a także osobistych preferencji i aspiracji.
 • Przedstawienie wymogów i procedur aplikacyjnych w wybranych uniwersytetach
 • Stworzenie indywidualnego harmonogramu pracy
 • Utworzenie najodpowiedniejszego dla profilu kandydata rankingu zarówno uczelni jak i kierunków, który posłuży za kolejność preferencji przy końcowej aplikacji.
 • Pomoc w zapisaniu ucznia na koncie kandydata w systemie rekrutacyjnym Studielink oraz w wypełnieniu formularza aplikacyjnego.
 • Dostarczenie dokumentów na strony uniwersyteckie.
 • Ewaluacja listów motywacyjnych na uczelnie wyższe, obejmujące indywidualne szkolenie teoretyczne oraz sesje korekcyjne.
 • Pomoc w zapisie na wybrane egzaminy wstępne.
 • Sprawdzenie formularza aplikacyjnego na stronie uczelni w celu uniknięcia błędów wykluczających kandydaturę.
 • Przeprowadzenie przez końcowy proces aplikacji po otrzymaniu wyników rekrutacji obejmujące przygotowanie wymaganych dokumentów oraz kontrolę terminów, pomoc w bezpośrednim kontakcie z uczelnią aż do potwierdzenia miejsca na kursie.
 • Stały kontakt telefoniczny.
 • Kontrola całości aplikacji.
 • Możliwość rozszerzenia pakietu o dodatkowe usługi.
Close Menu