Dlaczego warto studiować w Norwegii?

Jeszcze do niedawna Norwegia nie była tak chętnie odwiedzanym miejscem w celu edukacji, podczas gdy brytyjskie, holenderskie czy irlandzkie uczelnie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, te w Norwegii gościły jedynie krajowych studentów. Sytuacja ta zmieniła się na przełomie ostatnich lat, kiedy to coraz więcej studentów zaczęło doceniać norweski poziom nauczania, warunki, możliwość studiowania w języku angielskim a co najważniejsze – darmowe studia. Norwegia dla swoich studentów oferuje szereg benefitów np. darmową opiekę medyczną, zniżki na komunikację miejską, zniżki na bilety na różne wydarzenia a także możliwość zakwaterowania w akademikach z dobrymi warunkami. Istotnym faktem, który na pewno zainteresuje każdego kandydata, jest to, iż studenci mają dość dużą swobodę w wyborze przedmiotów, mogą oni dowolnie układać swój plan zajęć.

Norweskie Uniwersytety oferujące kierunki w języku angielskim:

·         Nord University

·         Oslo Metropolitan University (OsloMet)

·         University of Bergen

·         Western Norway University of Applied Sciences (HVL)

·         UiT The Arctic University of Norway (UiT)

·         University of Stavanger (UiS)

·         University of Oslo

 

 

Wymagania

Aby rozpocząć aplikację na studiach w Norwegii należy w pierwszej kolejności zarejestrować się na portalu Samordnaopptak i utworzyć tam swój profil kandydata. Najważniejszym dokumentem podczas rekrutacji jest dyplom ukończenia szkoły średniej a kluczową kwestią są oceny, to na ich podstawie uczelnia porównuje ze sobą kandydatów i wybiera tych najlepszych. Dodatkowo konieczne będzie przedstawienie certyfikatu znajomości języka angielskiego (TOEFL/IELTS). Poszczególne uczelnie mogą mieć również dodatkowe wymagania na konkretne kierunki.

Dodatkowo poza systemem rekrutacyjnym warto wspomnieć również o pozwoleniu na pobyt. Po ukończeniu aplikacji należy zwrócić się do uczelni o list potwierdzający możliwość rozpoczęcia studiów w Norwegii a następnie należy udać się do ambasady Norweskiej w Polsce w celu uzyskania wizy studenckiej.

 

Koszty

Jak wspomnieliśmy na początku, studia w Norwegii są darmowe! Studenci obowiązani są jedynie do uiszczania drobnej opłaty semestralnej w kwocie ok. 300-600 koron norweskich (130 – 270 zł).

 

 

Terminy

Warto pamiętać, że rekrutacja na studia w Norwegii rozpoczyna się po maturach, dlatego osoby zainteresowane studiami muszą zrobić „gap year” czyli rok przerwy. Wszelkie czynności należy rozpocząć w terminie od lutego do marca. Jednak każda z uczelni podaje dokładne daty indywidualnie na swojej stronie.

 

 

Oferta

Podejmując z nami współpracę otrzymujesz:

ü  Kompleksową pomoc w wyborze uniwersytetów/kierunków na podstawie: ofert akademickich oraz pozaakademickich, lokalizacji, całkowitych kosztów, planu i trybu zajęć, a także osobistych preferencji i aspiracji.

ü  Przedstawienie wymogów i procedur aplikacyjnych w wybranych uniwersytetach oraz stworzenie indywidualnego harmonogramu aplikanta.

ü  Utworzenie najodpowiedniejszego dla profilu kandydata rankingu zarówno uczelni jak i kierunków, który posłuży za kolejność preferencji przy końcowej aplikacji.

ü  Asystę w zapisach na egzaminy wymagane przez poszczególne uczelnie.

ü  Sprawdzenie formularza aplikacyjnego w celu uniknięcia błędów wykluczających kandydaturę.

ü  Przeprowadzenie przez końcowy proces aplikacji po otrzymaniu wyników rekrutacji obejmujące przygotowanie wymaganych dokumentów oraz kontrolę terminów, pomoc w bezpośrednim kontakcie z uczelnią aż do potwierdzenia miejsca na kursie.

ü  Stały kontakt telefoniczny.

ü  Kontrola całości aplikacji.

ü  Możliwość rozszerzenia pakietu o dodatkowe usługi.

 

 

Close Menu