Studia medyczne w Europie w języku angielskim

Studia medyczne z roku na rok cieszą się coraz to większą popularnością, mimo, że inne kierunki procentowo tracą zainteresowanie studentów to właśnie ten wciąż podtrzymuje a nawet zwiększa swój poziom chętnych. Kandydatów nie brakuje a liczba miejsc jest znacznie ograniczona. W tym roku było dostępnych zaledwie 9029 miejsc, co oznacza zmniejszenie szans na studiowanie wymarzonego kierunku. Dla osób ambitnych, chcących osiągnąć coś wielkiego, patrzących w przyszłość i dostrzegających w niej swoją karierę medyczną stoją otworem studia medyczne w Europie..

Jeszcze do niedawna na rynku medycznym dominowały uczelnie z UK, jednak przez sytuację związaną z Brexitem studiowanie na wyspie stało bardzo kosztowne. Najpopularniejszą alternatywą są studia we Włoszech, które mają do zaoferowania multum benefitów, o których wspominaliśmy już w poprzednim artykule (Zachęcamy do przeczytania: https://globaledu.pl/2021/10/21/mangia-bene-ridi-spesso-ama-molto/ ).

Możliwość studiowania w języku angielskim oferuje nam również Belgia oraz Irlandia.

Na uwagę w kwestii studiów medycznych zasługuje stolica NATO, która wbrew pozorom ma wiele do zaoferowania. Aby dostać się na studia w Belgii wystarczy przedstawić świadectwo ukończenia szkoły średniej a w przypadku kierunku jakim jest medycyna będzie konieczne również przejście przez egzamin wstępny sprawdzający kompetencje kandydata. Belgia oferuje studia w języku francuskim, angielskim oraz niderlandzkim i w zależności od wyboru konkretnego regionu konieczne będzie również przedstawienie odpowiedniego certyfikatu językowego. Na uwagę zasługuje Katholieke Universiteit Leuven, który jest największym Uniwersytetem w Belgii oraz jednym z najstarszych, najbardziej szanowanych w całej Europie. Poziom nauki jest bardzo wysoki a podejście do przedmiotu mocno innowacyjne. Warto też wspomnieć o Ghent University, który ze względu na niekonwencjonalne podejście do nauczania podzielonego na ,,bloki’’ oraz ,,linię’’ corocznie profesjonalnie przygotowuje grono studentów do ich przyszłego zawodu. Koszt studiów medycznych w Belgii jest zróżnicowany ale szacuje się go na ok. 900 Euro rocznie.

Irlandia po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc Europy. Oferuje nam świetne Uniwersytety posiadające w swojej ofercie kierunki medyczne takie jak: RCSI – Royal College of Surgeons in Ireland, University College Cork, University College Dublin, Trinity College Dublin oraz NUI Galway (National University of Ireland). Wymogi na medycynę mogą być zróżnicowane w zależności od wyboru konkretnej uczelni, zwykle są to:  egzamin HPAT (który jest bardzo podobny do brytyjskiego testu UCAT), wyniki końcowe ze szkoły średniej, certyfikat potwierdzający znajomość języka i Personal Statement. Irlandzki system rekrutacyjny składa się z dwóch etapów.  I etapem jest sprawdzenie czy kandydat posiada minimalne wymogi potrzebne aby dostać się na daną uczelnie. W II etapie porównuje się go z innymi kandydatami. Warto dodać, że wymogi są dość zróżnicowane w zależności od konkretnej uczelni. Podejmując z nami współpracę, masz pewność, że pomożemy Tobie w spełnieniu wymogów pod wybraną przez Ciebie uczelnie oraz przygotujemy Cię do zdania wymaganych egzaminów.

Jeśli chodzi o koszty studiów w Irlandii to wynoszą one ok. 4,000-9,000 EUR, natomiast opłaty za medycynę czy biznes są na poziomie 4,000-16,000 EUR. Nie ma, co ukrywać, że studia w Irlandii nie należą do najtańszych, jednak istnieje sporo pomocy finansowych dla studentów. Np. „Education in Ireland” oraz „Go Oversea” przyznają pełne stypendia pokrywające koszty czesnego oraz życia w Irlandii dla wyróżniających się studentów na studiach magisterskich oraz doktoranckich. Wartym uwagi jest również program stypendialny rządu Irlandii, który przewiduje 16000 Euro rocznie, pokrycie kosztów związanych z badaniami naukowymi oraz kosztów związanych ze studiami.

Na koniec warto również po krótce wspomnieć o możliwości studiowania medycyny w języku angielskim również w Bułgarii (koszt to od 7 tys do 8 tys Euro rocznie), w Rumunii (od 5 tys do 10 tys Euro rocznie) oraz na Słowacji (od 9,5 tys do 11 tys Euro rocznie) a także w Czechach (od 9 tys do 13 tys Euro rocznie)

Absolwent kończący medycynę w każdym z wyżej wymienionych państw w tym artykule otrzymuje dyplom ukończenia studiów, który jest respektowany w całej Europie. Dodatkowo podejmując się studiowania za granicami Polski zdobywa on ogromną wiedzę oraz doświadczenie a także zdecydowanie większe możliwości przydatne w jego przyszłej karierze medycznej.

Uczelnie przyjmując kandydata oprócz podstawowych wymogów często będą chciały przeprowadzić egzamin wstępny, rozmowę kwalifikacyjną a także oczekiwać będą egzaminów takich jak BMAT, UCAT czy IMAT. Cały proces rekrutacyjny jest dość mocno sformalizowany oraz zawiły, dlatego warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych osób, które pomogą kandydatowi pozytywnie przejść wszystkie etapy. Nasza doświadczona kadra, która znajduje się w państwach na całym świecie już od 9 lat pomaga młodym osobom dostać się na ich wymarzone studia, pomaga w zdaniu egzaminów, w pisaniu listów motywacyjnych, rozmowach kwalifikacyjnych a także pozostałych formalnościach. Robimy wszystko, aby spełniać marzenia jak największej ilości osób o niesamowitych studiach oraz fantastycznej karierze zawodowej. Z ogromną przyjemnością spełnimy też i Twoje.

 

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu